STRONA G??WNA

LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

ALERGOLOGIA

MEDYCYNA ESTETYCZNA

KONTAKT / CENNIK

x


 

dr hab. med. Marek Modrzyński

lekarz medycyny estetycznej

ZMARSZCZKI MIMICZNE
BOTULINA CZYLI BOTOX

Button Text
 

  • slider jquery
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
jquery gallery by WOWSlider.com v7.8

 

 

X

TOKSYNA BOTULINOWA ("BOTOX")
- LIKWIDACJA ZMARSZCZEK -
MIMICZNYCH

Toksyna botulinowa jest oryginalnym preparatem do czasowego usuwania bruzd i zmarszczek. "Botox" powoduje rozluźnienie mięśni i rozprostowanie niepożądanych zmarszczek i bruzd.
 

Co to jest BOTOX ?

BOTOX to nazwa handlowa najczęściej na świecie używanego preparatu toksyny botulinowej (botuliny).

Jak działa BOTOX ?

BOTOX hamuje odwracalnie przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Mówiąc "normalnym" językiem - BOTOX w rejonie podania powoduje zniesienie ruchów mięśni - w wypadku zastosowań w medycynie estetycznej chodzi przy tym o zniesienie czynności tzw. mięśni mimicznych.

Do czego można wykorzystać BOTOX w medycynie estetycznej ?

BOTOX najlepiej nadaje się do likwidowania zmarszczek mimicznych zlokalizowanych w obrębie górnej części twarzy.

Zmarszczki mimiczne to zmarszczki powstające na skutek skurczu określonych grup mięśni w obrębie twarzy.

Poniżej zaprezentowane są trzy najbardziej klasyczne typy zmarszczek mimicznych w obrębie twarzy, które najlepiej reagują na terapię BOTOXEM. Na zdjęciach pokazane są również efekty zastosowanego leczenia.

1

poprzeczne zmarszczki (bruzdy) występujące na czole

szczególnie uwidaczniają się podczas patrzenia w górę lub podczas "intensywnego myślenia"


2

pionowe zmarszczki występujące ponad nasadą nosa (tzw. zmarszczka gniewu)

uwidaczniają się szczególnie podczas zdenerwowania
 


3

zmarszczki mimiczne w okolicy zewnętrznych kącików oczu (tzw. kurze łapki)

szczególnie widoczne podczas uśmiechania się
 

   
W jaki sposób podaje się BOTOX ?

BOTOX podaje się w postaci niewielkich wstrzyknięć. Do iniekcji wykorzystuje się przy tym bardzo małe strzykawki (tzw. tuberkulinówki lub insulinówki) i bardzo cienki igiełki.


 

Czy podawanie BOTOXU jest bolesne i czy stosowane jest jakieś znieczulenie ?

Sam zabieg nie jest zbyt długi i ogranicza się do kilku - kilkunastu wstrzyknięć preparatu. Bolesność zabiegu jest niewielka i do zaakceptowania przez praktycznie wszystkich pacjentów dlatego też nie stosuje się standardowo żadnego znieczulenia.


Czy efekt działania BOTOXU jest trwały ?

Efekt działania BOTOXU utrzymuje się przez kilka miesięcy. Z reguły najpierw powraca czynność tych grup mięśniowych, które są najbardziej ruchliwe. Proszę zwrócić uwagę, że sytuacja taka ma swe dobre strony - efekt działania preparatu jest przemijający, dlatego nawet jeśli ktoś byłby niezadowolony z efektów wykonanego zabiegu (co raczej się nie zdarza) może być pewny, że wszystko wróci po pewnym czasie do stanu wyjściowego czyli do stanu sprzed leczenia.

Wczoraj podano mi BOTOX i nic się nie zmieniło - dlaczego ?

To zupełnie normalne. Pełen efekt działania BOTOXU uwidacznia się średnio po upływie tygodnia od jego podania.

Czy to prawda, że po podaniu BOTOXU moja twarz będzie mi się wydawać obca, maskowata, itd ?

Nieprawda. Jeśli zabieg wykonany był profesjonalnie nie odczuwa się jakichkolwiek niekorzystnych następstw jego wykonania. Nie zmienia się też wyraz twarzy. Jedyne skutki widoczne są w lustrze i dla otoczenia (brak zmarszczek).

Czy po podaniu BOTOXU mogą wystąpić jakie powikłania ?

Oczywiście, że tak - jak po każdej procedurze medycznej. Są to jednak rzadkie sytuacje. Na świecie rocznie wykonuje się miliony wstrzyknięć BOTOXU i ich liczba lawinowo rośnie. Pomimo to nie odnotowano poważnych negatywnych następstw tej tendencji. Z działań niepożądanych najczęściej wystąpić mogą: bolesność w miejscu wkłucia oraz niewielkie krwiaczki i zasinienia. Ponieważ skóra poddana zabiegowi nie znika tylko ulega rozluźnieniu to incydentalnie wystąpić może przemijające opadanie, obrzęk i ciężkość powiek/brwi. Zewnętrzne części brwi mogą być też przez jakiś czas bardziej uniesione niż części przyśrodkowe. Zjawiska te mogą być jedno lub obustronne. Inne działania uboczne rozpatrywać należy raczej w aspekcie doniesień kazuistycznych.

Czy to prawda, że BOTOX powinno się stosować dopiero w starszym wieku ?

Nieprawda. BOTOX, jak już wspomniano znosi całkowicie zmarszczki mimiczne czyli te, które pojawiać zaczynają się już w wieku 20-30 lat. Stosowanie preparatu zapobiegać może tym samym utrwalaniu się zmarszczek czyli powstawaniu zmarszczek statycznych.

Czy BOTOX nadaje się do zastosowania tylko u kobiet ?

Nie. Coraz więcej mężczyzn zgłasza się na takie zabiegi. Pogodna, świetlista twarz to często przepustka do awansu, powodzenia i w ogóle lepszego życia zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.

Czy po jednorazowym podaniu BOTOXU efekt będzie trwały ?

Efekt działania BOTOXU utrzymuje się z reguły przez kilka miesięcy, a następnie stopniowo przemija. Jednak nawet po całkowitym ustąpieniu jego działania twarz wygląda lepiej. Przez tych kilkanaście tygodni skóra podobnie jak niezginana ciągle kartka papieru odpoczywa i się wygładza. Dodatkowo odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mięśnie przez to, że są na jaki czas "odnerwione" a  przez to pozostają w bezruchu zmniejszają nieznacznie swoją masę i w efekcie słabiej marszczą skórę.

Czy to prawda, że jak dam sobie wstrzyknąć BOTOX raz to będę musiała ciągle to powtarzać ?

Nieprawda. Zabiegu nie trzeba powtarzać i nie niesie to za sobą żadnych negatywnych następstw. Jednak większość osób widzi ewidentną poprawę swego wyglądu, a co za tym idzie samopoczucia w okresie gdy preparat działa dlatego same zgłaszają się na powtórkę zabiegu. Podobnie jest z makijażem - też go nie trzeba powtarzać, a jednak z oczywistych powodów się to robi.

Czy BOTOX można wykorzystać do innych celów ?

TAK

Preparaty toksyny botulinowej mają zastosowanie m.in. w leczeniu:

NADPOTLIWOŚCI

szczególnie dobre efekty uzyskiwane są w obrębie dołów pachowych

LECZENIU CIĘŻKICH, NAWROTOWYCH MIGREN
(ZAPOBIEGANIE)podana dawka leku jest tu z reguły znacznie większa niż ta stosowana w celach wyłącznie estetycznych. Ponieważ w tym wskazaniu lek podaje się poza innymi miejscami również w okolicę czołową, to dodatkowym efektem leczenia jest wygładzenie zmarszczek. Jeśli reakcja na leczenie jest dobra (ustąpienie, lub zmniejszenie częstości napadów) to zabieg powtarza się średnio 3 razy w roku.

Migrena może być też jednym z objawów zespołu bezdechów nocnych

 


 

GÓRA STRONY
 

X

 

INNE ZABIEGI ESTETYCZNE

 

 


BOTULINA - "BOTOX"


KWAS HIALURONOWY

LIPOLIZA - AQUALYX

LASERY FRAXEL / PIXEL

PILINGI CHEMICZNE
 

FOTOGALERIA


NAJCZ?CIEJ WYBIERANE ZABIEGI ESTETYCZNEREJESTRACJA
 

STRONA G??WNA

LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

ALERGOLOGIA

MEDYCYNA ESTETYCZNA

KONTAKT / CENNIK